FAQ

Zainteresowani moimi usługami?
Chcecie o coś zapytać?
Oto listą najczęściej zadawanych pytań przez moich klientów.
Być może znajdziecie tutaj odpowiedź na swoje zapytanie.

Jaki jest czas realizacji zlecenia?

Ze swoimi parami umawiam się na 8 tygodni. Zazwyczaj oddaję materiał w krótszym terminie, jednak w szczycie sezonu potrzebuję nieco więcej czasu na staranne przygotowanie reportażu.

 

Czy możemy dokonać rezerwacji terminu?

Tak, jeżeli jesteście zainteresowani moimi usługami a nie jesteście jeszcze pewni, możemy się umówić na tygodniową, wstępną rezerwację terminu – w przypadku gdy dostaję zapytanie na tę samą datę – najpierw kontaktuję się z Wami.

 

Czy płyty, które dostajemy są zabezpieczone przed kopiowaniem?

Nie. Zdjęcia, które otrzymujecie ode mnie są Waszą własnością – dlaczego miałbym utrudniać Wam ich powielanie? Na płycie znajdują się 2 wersje zdjęć:

    • fotografie w niskiej rozdzielczości - pliki o 800px na dłuższym boku, zmniejszone, wyostrzone i opatrzone moim podpisem - nadające się do publikacji, np. na portalach społeczościowych
    • fotografie w wysokiej rozdzielczości - zapisane przy najmniejszym stopniu kompresji, gwarantującym wysoką jakość - bardzo dobrze nadające się do wykonania odbitek.

 

Czy zdarzyła Ci się kiedyś awaria sprzętu podczas fotografowania?

Tak. Raz przez chwilę nieuwagi (upuściłem lampę błyskową) a innym razem przez złośliwość rzeczy martwych – aparat w kościele po prostu odmówił posłuszeństwa. Fotografuję jednak 2 aparatami i w sytuacji awaryjnej mogę odłożyć uszkodzony aparat do torby i bezstresowo dokończyć pracę drugim korpusem.

Co jeśli podczas pleneru będzie „zła” pogoda?

„Zła” pogoda do opalania się nie oznacza złej aury do fotografowania. Wręcz przeciwnie – pochmurne niebo nadaje światłu miękkości i delikatności a porywy wiatru świetnie rozwiewają welon i włosy panny młodej – często najlepsze zdjęcia powstają właśnie przy pozornie nieciekawej pogodzie.

 

Słyszeliśmy, że aby fotografować ślub w kościele potrzeba jakiegoś specjalnego pozwolenia?

Tak, jest to „upoważnienie do fotografowania i filmowania podczas celebracji liturgicznych” . Takie zaświadczenie wydaje kuria biskupia. Nie wszyscy księża o to pytają, znam jednak przypadki, kiedy ksiądz odmówił fotografowi wykonania zdjęć, ponieważ ten nie okazał wymaganego zaświadczenia. Oczywiście posiadam taki dokument.

 

Gdzie powinniśmy posadzić fotografa podczas przyjęcia weselnego?

To pytanie, które zadaje niewiele par, ale prawie każda się nad tym zastanawia. Najodpowiedniejszym miejscem dla mnie jest stolik z boku lub w drugim pomieszczeniu razem z orkiestra (bądź wodzirejem czy didżejem).

 

Jak długo goście będą mogli oglądać zdjęcia w galerii na Twoim serwerze?

Umawiamy się, że Ci weselnicy, którym para młoda poda hasło będą mogli odwiedzać galerię przez rok od daty ślubu.

 

Ilu zdjęć możemy się od Ciebie spodziewać?

Pełen fotoreportaż z przygotowań, błogosławieństwa, zaślubin, wesela oraz poślubnego pleneru to ok. 300-350 obrobionych fotografii. Cały materiał poddawany jest drobiazgowej selekcji (zapewniającej wrażenie dynamiki podczas oglądania reportażu) oraz starannej obróbce (gwarantującej najwyższą jakość). Piszę „około”, ponieważ mój „produkt” to nie chaotyczny zbiór obrazków z wesela, a fotoreportaż opowiadający pewną historię.

 

Od której najlepiej rozpocząć reportaż ślubny?

Moim zdaniem najodpowiedniejszy moment na rozpoczęcie fotografowania przygotowań to ok. 2-3 godziny przed ceremonią w kościele. Daje mi to szanse na przyzwyczajenie najbliższej rodziny pary młodej do mojej obecności i wystarczająco czasu na bezstresowe wykonanie pierwszej części swojego zadania.

 

Czy podczas przygotowań uwieczniasz również pana młodego?

Jak najbardziej. Wiadomo, że w przypadku pana młodego przygotowania przebiegają mniej spektakularnie, jednak zawsze zależy mi na tym, żeby reportaż był kompletny.